Vegan+GF: Sweet Potato Toast / Vegan+Glutensiz: Tatlı Patates Tostu

Sweet potatoes are great for improving gut-health, anti-inflammatory and they might have cancer-fighting properties. Besides, they are very tasty and easy to cook compare to regular potatoes. It took me 3 minutes to toast them in the toaster, unbelievable! I admit that this recipe is not budget-friendly if you are living in a country where you pay USD7-8 for 2 large sweet potatoes, like me. Even the locally produced sweet potatoes have the same price. Anyway, once the virus completely vanished, I will visit the vegetable market where I pay less than half of this price. All right, I am done with nagging, go ahead scroll down to the recipe:)


Tatlı patatesler mide sağlığını iyileştirmede çok iyi oldukları gibi, ödem attırıcı ve kansere karşı savaşan faydaları olduğu da söyleniyor. Tüm bunların yanı sıra, hem çok lezzetli hem de sarı patatese göre daha çabuk pişiyorlar. Bu dilimleri kızartmak, kızartma makinesinde sadece 3 dakikamı aldı. Doğruyu söylemek gerekirse, eğer sizin de yaşadığınız yerde 2 büyük boy tatlı patates 7-8 dolar civarına geliyorsa, bu tarif pek de bütçe dostu bir tarif değil. Burada yerli tatlı patatesin fiyatı bile aynı. Şu virüsten tamamen kurtulduğumuzda bunun yarısınında altında fiyata satıldığı sebze ve meyve haline gidip, oradan alacağım. Neyse, söylenmeyi burada kesiyorum. Hadi sayfayı kaydırıp, tarife doğru yola çıkın:)


INGREDIENTS (80Kcal per plain toast):

  • 1 large sweet potato, scrubbed

Scrub the potato skin thoroughly as you will keep the skin on. Do not slice them neither very thick as we will toast them in the toaster nor very thin as we will load them and you should be still able to hold it with toppings on it. You will need a sharp knife and be careful while holding and cutting the potatoes. Place the sweet potato on chopping board and cut lengthwise into 1 cm thick slices. Place them in the toaster and toast few times by rotating until the skin is crispy and center is soft.

I had these toasts for lunch but, if you are planing to have them in the morning, you can also top them with peanut butter and jam or tahini and fruits.

I’ll leave the links to hummus, falafel and crispy chickpea recipes below however, you can also use store-bought options. I simply spread garlic infused olive oil, layered with hummus and crispy chickpeas. I put falafel slices on one and avocado slices on another. They were both yummy. Enjoy!

For Hummus recipe:

https://veganpeanutblog.com/2020/04/15/vegan-meze-series-1-hummus-humus/

For Falafel recipe:

https://veganpeanutblog.com/2020/06/17/vegannf-falafel-platter-nohut-koftesi-tabagi/

For Roasted Crispy Chickpeas recipe:

https://veganpeanutblog.com/2020/04/20/crispy-roasted-chickpeas-nohut-cipsi/

Stay safe!


MALZEMELER (sade tost başına 80 kalori):

  • 1 adet büyük boy tatlı patates, dışı fırçalanmış

Patateslerin kabuğunu iyice fırçalayarak temizleyin çünkü, kabukları üzerinde bırakacağız. Dilimleri ekmek kızartma makinesinde kızartacağımızdan ne çok kalın kesin, ne de ince kesin ki üstüne koyduğunuz malzemeleri taşıyabilsin. Kesme işlemi için kesin bir bıçağa ihtiyacınız olacak ve lütfen dilimlerken patatesi tutuş şeklinize dikkat edin. Tatlı patatesi kesme tahtasına yatay olarak yerleştirin ve 1 cm kalınlığında dilimler kesin. Tost makinesinde kabuğu çıtır, içi yumuşak olana kadar çevirerek kızartın.

Ben bu tostları öğlen yemeğinde tükettim ancak siz kahvaltıda tüketecekseniz üzerine, fıstık ezmesi ve reçel veya tahin ve meyve de koyabilirsiniz.

Ben aşağıya humusun, nohut köftesinin ve çıtır nohutların linklerini bırakacağım ama isterseniz marketten aldıklarınız da olur. Ben tostun üzerine sarımsaklı zeytinyağı sürdükten sonra üstüne humus ve çıtır nohutlardan ekledim. Farklılık olsun diye de birine nohut köftesi, diğerine de avokado dilimleri ekledim. İkisi de çok lezzetli oldu. Afiyet olsun!

Humus tarifi için:

https://veganpeanutblog.com/2020/04/15/vegan-meze-series-1-hummus-humus/

Nohut köftesi tarifi için:

https://veganpeanutblog.com/2020/06/17/vegannf-falafel-platter-nohut-koftesi-tabagi/

Çıtı nohut cipsi tarifi için:

https://veganpeanutblog.com/2020/04/20/crispy-roasted-chickpeas-nohut-cipsi/

Sağlıkla kalın!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s