Vegan Meze Series 6: 3-Color Salad / 3 Renkli Salata

If you are wondering, we normally mix it all together in a large mixing bowl and decorate with kalamata olives. But you know, I wanted to create a nice photo for thumbnail. If you like to impress your guests, I would recommend you to serve this way. It will take 2 extra minutes to put together but, it is worth to hear all the compliments about how great your table looks and so forth.

I just mixed the dressing with all three ingredients in separate bowls, used a jar to layer them, pressed with back of a spoon to flatten the layers and transferred it to a side plate upside down. Does not it look nice? Let me know in the comment section down below, I’d love to hear your opinions!


Biliyorsunuz ki, normalde uğraşmaz bu malzemelerin hepsini geniş bir kapta karıştırırız ve bir kaç siyah zeytinle süsleriz. Ama kapak fotoğrafında güzel çıksın diye böyle ufak bir zahmete girdim. Eğer misafirlerinizi etkilemek istiyorsanız, sadece 2 dakika daha fazladan zaman harcayarak, sofranızın ne kadar şahane göründüğüne dair iltifatlara kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Bütün malzemeleri ayrı ayrı kaplara alıp, salata sosuyla karıştırdım. Bir kavanozun içine malzemeleri kat kat dizdikten sonra, kaşığın arkasıyla katları düzleştirdim. Sonra tatlı tabağına ters çevirerek aktardım. Sizce de çok güzel durmuyor mu? Düşüncelerinizi benimle aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşırsanız çok ama çok sevinirim!


INGREDIENTS (72Kcal per serving) – Ideal for 2 persons:

 • 1/4 red cabbage, shred with a peeler
 • 1 turnip, grated
 • 2 carrots, grated
 • 1 Tbsp salt

For dressing:

 • 2 Tbsp extra-virgin olive oil
 • 1 Tbsp white vinegar
 • Juice of 2 lemons
 • Salt

Start by shredding cabbage with a peeler as shown on the photo. If you don’t have a peeler, you can still shred thin slices with a sharp knife. Massage slices with salt for a minute or two. This will help to soften the slices and lose its extra moisture. Let it rest for 10-15 minutes in a veg spinner or over a strainer. In the mean time, you can grate carrots and turnip and prepare the dressing. Once your cabbage slices are softened, transfer them into a large mixing bowl and add carrots and turnips. Pour the dressing over and give it a good mix. The longer this salad rests in the fridge the more it gets yummier. You can at least let it sit in the fridge for 30 minutes before serving. Enjoy!


MALZEMELER (servis başına 72 kalori) – Tarif 2 kişiliktir:

 • Çeyrek mor lahana, soyucuyla dilimlenmiş
 • 1 adet turp, rendelenmiş
 • 2 adet havuç, rendelenmiş
 • 1 yemek kaşığı tuz

Salata sosu için:

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı beyaz sirke
 • 2 limonun suyu
 • Tuz

Lahanayı resimde gösterildiği gibi soyucuyla ince şeritler yaratacak şekilde dilimleyelim. Evde soyucu yoksa, keskin bir bıçak yardımıyla ince şeritler yaratabilirsiniz. Lahana dilimleri yumuşayıp, fazla suyunu salsın diye, tuz ile 1-2 dakika masaj yapın. Daha sonra ya bir süzgeç yada sebze kurutucusuna yerleştirip, 10-15 dakika kadar dinlendirin. Bu esnada havuç ve turpları rendeleyebilir, ufak bir kapta salata sosunuzu hazırlayabilirsiniz. Lahanalar yumuşayınca geniş bir karıştırma kabına aktarıp, havuç ve turpları da bu kaba ekleyin. Salata sosunu da malzemelerin üstüne döktükten sonra, bir güzel karıştırın. Bu salata dolapta ne kadar beklerse o kadar lezzetli hale geliyor. Servis etmeden önce en az yarım saat buzdolabında bekletmenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun!

2 thoughts on “Vegan Meze Series 6: 3-Color Salad / 3 Renkli Salata

 1. Ne çok tarif oldu

  5 Tem 2020 Pzr 20:22 tarihinde Vegan Peanut şunu yazdı:

  > veganpeanutblog posted: ” If you are wondering, we normally mix it all > together in a large mixing bowl and decorate with kalamata olives. But you > know, I wanted to create a nice photo for thumbnail. If you like to impress > your guests, I would recommend you to serve this way. ” >

  Liked by 1 person

 2. Hepsi çok guca

  2 Ağu 2020 Pzr 20:35 tarihinde Canan Karadag şunu yazdı:

  > Ne çok tarif oldu > > 5 Tem 2020 Pzr 20:22 tarihinde Vegan Peanut > şunu yazdı: > >> veganpeanutblog posted: ” If you are wondering, we normally mix it all >> together in a large mixing bowl and decorate with kalamata olives. But you >> know, I wanted to create a nice photo for thumbnail. If you like to impress >> your guests, I would recommend you to serve this way. ” >>

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s