What happened to my body after going vegan?

Please keep in mind that I am by no means an expert on this subject, this is an opinion-based personal blogpost where I will be sharing my experience since I started my vegan journey. Your experience might be different as each and every single person has different health condition and life style. This is about my journey after adopting vegan life style and hoping that it can be an insight if you are considering or recently became vegan.

As I mentioned in my first blogpost, I have never been a meat lover so it was not very hard for me to say goodbye to the meat and charcuterie products. My struggle was removing cheese and yoghurt from my meals. Being Turkish, we like to have all types of cheese for breakfast and yoghurt with every meal. However, there was a bigger struggle came after consuming any diary products; bloating and constipation…

6 months ago when I first decided to become vegan, I started reading blogs, articles, books and watching documentaries. However, there were very few resources where they mentioned what changes in your body after adopting vegan lifestyle other than losing weight. Here are some main difficulties I faced throughout my journey;

  1. Bloating: after 2 weeks of vegan dieting my body started reacting with bloating and diarrhea. When you start consuming high-fiber food, it takes longer time to digest in the body. So the body reacts with bloating, gas and diarrhea. PROS: Once my body got used to consuming high-fiber food, I started having less bloating and active digestion system which I never had before going vegan.
  2. B12, Omega 3 and TIBC(Total Iron Binding Capasity) deficiency: after 3 months of vegan living, I took a blood test and doctor prescribed B12, Omega 3 and iron supplements to consume on daily basis. As I stopped consuming meat and fish, these blood values decreased. PROS: I had high cholesterol which dropped after 3 months of vegan dieting.
  3. Excess carb consumption: I have to admit that it was and still is hard to check nutrition values of foods to balance protein deficiency. And I made a mistake by eating pasta, bread, quesadilla every time I avoid preparing a proper meal. Because, it was easy and I did not feel like ordering from a vegan restaurant every time I did not have veggies at home. But then I found out about Nutrional Yeast and that was the game changer. I will share many recipes by using national yeast and why you should consume it other than making your vegan dishes so yummy.

If I summarize my vegan experience in a nutshell, I feel more energetic and positive, I do not feel stuffed after every meal as I used to feel. For those who are wondering if I lost weight, I lost 9 pounds in the beginning and gained 4 back. Just to clarify, I did not become vegan because I wanted to lose weight, I did it because I wanted a better health condition. Please feel free to ask me if there is anything you are wondering about my journey.

Thanks for reading and stay safe.


Vegan olduktan sonra vücudumda neler değişti?

Konu hakkında konuşmaya başlamadan önce sizlere ufak bir hatırlatmada bulunmak isterim. Bu yazıda bahsettiğim her şey benim kişisel deneyimimden kazandığım bilgiler. Her birimizin hayat tarzı ve sağlık koşullarının farklı olduğunu göz önünde bulundurursak, tecrübelerimizin de tamamen farklı olabileceğini anlayabiliriz. Benim bu yolculukta edindiğim bilgilerin sizlere yardımcı olmasını umarak, vegan olduktan sonra vücudumda ve hayatımda nelerin değiştiğini bu yazı altında paylaşmak istedim.

Önceki yazımda da bahsettiğim gibi ben hiç bir zaman ete düşkün olmadım ve bu nedenle de et ve şarküteri ürünlerini hayatımdan çıkarmak çok zor olmadı. Beni zorlayan peynir ve yoğurdu tüketememek oldu. Biliyorsunuz biz Türkler çeşit çeşit peynir olmadan kahvaltı edemez, yoğurtsuz öğün geçiremeyiz. Ama benim peynir ve yoğurt tükettikten sonra çektiğim hazımsızlık ve kabızlık sorunlarından kurtulma isteğim, onları tüketmeye olan sevgimden daha ağır bastı.

6 ay önce vegan olmaya karar verdiğimde bu konu üzerine yazılmış bir çok kitap, makale okuyup, belgeseller izledim. Ne var ki, bu kaynakların çoğu kilo vermek dışında vegan olduktan sonra aslında vücudunuza nelerin değiştiğinden bahsetmiyordu. Benim vegan olduktan sonra vücudumda oluşan bir kaç olumsuz etkiyi listelemek gerekirse;

  1. Hazımsızlık: Vegan beslenmeye başladıktan 2 hafta sonra vücudumda şişkinlik ve diyare(ishal) sorunu ortaya çıktı. Araştırdığımda yüksek lif içerikli gıdaların vücuttaki sindirimi diğer gıdalara oranla daha uzun sürdüğünü öğrendim. Vegan diyette bu tarz yüksek lifli gıda tüketimi arttığından dolayı, vücudum da şişkinlik, gaz ve diyare ile bu gıdalara başta tepki oluşturdu. FAYDALARI: Vücudum yüksek lifli gıdalara alıştıktan sonra hazımsızlık problemi yüksek derecede azaldı ve sindirim sistemim hiç olmadığı kadar iyi çalışmaya başladı.
  2. B12, Omega 3 ve demir eksikliği: Vegan diyete başladıktan üç ay kadar sonra kan testi yaptırdım ve doktor bana B12, omega 3 ve demir takviyesi için ilaç yazdı. Et ve balık tüketimim tamamen durduğu için bu kan değerlerimde düşüş gerçekleştiğini söyledi. FAYDALARI: Vegan diyete başlamadan önce kolesterolüm yüksekti ve değerlerde ciddi anlamda bir düşüş gerçekleşti.
  3. Fazla karbonhidrat tüketimi: Açıkçasını söylemek gerekirse, besin değerlerini hesaplayarak yemek hazırlamak bana her zaman çok zorlayıcı gelmiştir.Vegan beslenmeye başladıktan hemen sonra protein eksikliğini tamamlayacak şekilde öğünler hazırlamaktansa kolaya kaçıp sürekli makarna, ekmek, quesadilla gibi kolay yemekler yapıp yemeye başladım. Evde her sebze olmadığında vegan restoranlardan sipariş vermek istemedim. Ta ki nutritional yeast veya diğer adıyla besin mayasıyla tanışana kadar. İleriki yazılarımda sizlere besin mayası kullanarak yapacağınız lezzetli vegan tariflerin yanı sıra faydalarından da bahşediyor olacağım.

Toparlamak gerekirse, son 6 ay içerisinde kendimi daha enerjik, daha pozitif hissetmeye başladım. Artık yemeklerden sonra o şişkinlik hissini yaşamıyorum. Merak edenler için, ilk üç ayda 4 kilo verip, 2 kilosunu geri aldım. Bu serüvene başlama sebebim kilo vermek kesinlikle değildi, kolestrol ile baş etmek ve sindirim sistemimdeki sorunları çözmek için bu diyete başladım ve sonuçlarından çok memnunum. Eğer merak ettiğiniz sorularınız varsa seve seve yanıtlarım.

Okuduğunuz için teşekkürler, sağlıkla kalın.

One thought on “What happened to my body after going vegan?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s