Who I am and why+when I went vegan?

I am Gizem, 30, Turkish expat living in Dubai. I am a cat-mother and yoga lover. I have been working in the luxury fashion industry over 6 years. I always loved being in the kitchen trying different cuisines, creating new recipes and feeding loved ones. To be very frank, I never considered starting an online platform where I can reach more people to share what I know until Covid-19 pandemic happened. Now that I am working from home, I had the idea of creating this blog where I can share some easy vegan recipes (it can be very hard accessing easy recipes sometimes). I must mention that you should not expect to see only recipes but also book+movie recommendations, yoga+meditation, sustainable living tips and so forth.

Now that you know about me, let’s move to the second part of the question: Why and when I went vegan?

I’ve never been a meat-lover and always struggled with lactose intolerance. I stopped consuming dairy products in the beginning of 2019 and 8 months ago I went vegan. What changed in my body after adopting vegan life style is another long story to be discussed in my next blogpost. You can access to that blogpost from here.

Thanks for being here and showing your support! Stay safe♡


Ben kimim ve neden vegan olmaya karar verdim?

Ben Gizem, 30 yaşındayım ve Dubai’de yaşıyorum. Kedi annesi ve yoga sevdalısıyım. 6 seneden daha uzun bir süredir lüks moda markalarıyla çalışıyorum. Bugüne kadar hep mutfakta olmaktan, farklı mutfakları ve yeni tarifleri denemekten çok haz aldım. Açıkçası, hiç bir zaman online platformlarda olmak gibi bir gayem olmadı, ta ki Covid-19 pandemiği ortaya çıkana kadar.. Evde çalışmaya başladığımdan beri bu fikir aklıma yerleşti ve bu blog aracılığıyla sizlerle bildiğim kolay vegan tariflerini (bulmak her zaman çok kolay olmuyor) paylaşmaya karar verdim. Ufak bir bilgilendirme; bu sayfada sadece vegan tariflere değil aynı zamanda kitap ve film önerilerine, yoga ve meditasyona, sürdürülebilir yaşam ipuçlarına da yer veriyor olacağım.

Benim hakkımda bilgi sahibi olduğunuza göre sorunun ikinci kısmına geçebiliriz. Ne zaman ve neden vegan olmaya karar verdim?

Ben hiç bir zaman ete dayalı bir beslenme biçimini sahiplenemediğim gibi, sürekli laktoz hassasiyetiyle mücadele halindeydim. 2019 başlarında süt ve süt ürünlerini tamamen kestim ve 8 ay kadar önce de vegan olmaya karar verdim. Vegan yaşam biçimini sahiplendikten sonra yaşantımda ve vücudumda olan değişiklikleri sizlerle bir sonraki yazımda paylaşıyor olacağım. Yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Burada olup, beni desteklediğiniz için teşekkürler. Sağlıkla kalın♡


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s