Smoothie Bowl / Granola Kasesi

I am a big fan of smoothie bowls. They are so easy to prepare, nutritious and refreshing. Smoothie bowls are ideal for breakfast, post-workout or even as a snack. This bowl is approximately 360kcal but you can adjust it by adding or removing some ingredients.

It is very simple to create the base and it takes a bit of imagination to build the top. I will share the ingredients I used for this recipe but you can use any fruits you have at home or just enjoy the combination of these tropical fruits I used in the mix.


Granola kaselerine bayılıyorum. Çok tazeleyici ve hafif olmalarının yanı sıra kahvaltı, spor sonrası veya ara öğün için çok idealler. Bu tarif yaklaşık olarak 360 kalori civarında ama siz bazı malzemelerin miktarını artırarak veya azaltarak kendi ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Kasenin alt tabanını hazırlamak çok basit, üstündeki malzemeler ise tamamen zevkinize ve hayal gücünüze kalmış. Ben bu tarifte kullandığım malzemeleri sizinle paylaşıyor olacağım ancak siz evde olan meyvelerle de yapabilirsiniz. İsterseniz bu tarifi birebir deneyip, tropik lezzetlerin tadına da varabilirsiniz.


Ingredients:

 • 2 slices of frozen or fresh pineapple
 • 4 slices of frozen or fresh peach
 • 1/2 banana – I used the other half on top
 • 1 table spoon protein powder (optional)
 • 1 table spoon peanut butter – can be replaced with maple or agave
 • 1/2 cup plant based milk or apple juice or water
 • 1 teaspoon cinnamon (optional)

Add all the fruits and the liquid of choice into a blender and blend it until it is smooth. Add rest of the ingredients and blend again. Scoop the mix into a bowl and decorate it as you desire. I used half banana, frozen blueberries, homemade granola(recipe is coming soon), cashews, pistachio flakes, vegan chocolate bits, coconut shreds and drizzled maple syrup to finish it.

NOTES:

 1. I use vegan protein powder as my protein intake is lower compare to non-vegan diets but you can skip it. I use the brand Nutrisslim‘s vanilla flavored protein powder and I like the taste of it. If you are in search of a vegan protein powder I’d recommend it.
 2. I use Alpro plant based milk – my favorites are coco-almond and soy milk – but you can use any of your favorite. I also use homemade oat milk (recipe is coming soon).
 3. I generally froze the fruits myself to be more sustainable but since the quarantine started I just got the frozen ones. I tried many brands but Sunkiss is my soooo far favorite.
 4. If you will use fresh fruits you can reduce the amount of the liquid.

Let me know if you tried and enjoyed this recipe. Stay safe.


MALZEMELER:

 • 2 dilim dondurulmuş veya taze ananas
 • 4 dilim dondurulmuş veya taze şeftali
 • yarım muz – diğer yarısını üstünde kullandım
 • 1 yemek kaşığı protein tozu (isteğe bağlı)
 • 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi – akçaağaç veya agave şurubu ile değiştirilebilir
 • 1/2 bardak bitkisel süt veya elma suyu veya su
 • 1 çay kaşığı tarçın (isteğe bağlı)

Fıstık ezmesi protein tozu ve tarçın dışındaki tüm malzemeleri blenderda pürüzsüz olana kadar geçirelim. Sonra kalan 3 malzemeyi de ekleyip tekrar karıştıralım ve kaseye alıp istediğimiz şekilde süsleyelim. Ben bu tarifte en üste; yarım muz, dondurulmuş yaban mersini, ev yapımı granola(tarifini paylaşacağım), kaju, Antep fıstığı, hindistan cevizi (baharat olan), damla çikolata ekleyip en üstüne biraz akçaağaç şurubu sıkarak süsledim.

NOTLAR:

 1. Ben bu tarifte vegan protein tozu kullandım çünkü et tüketmediğim için gün içinde protein alımım çok düşük. Siz bu adımı atlayabilirsiniz. Eğer vegan protein tozu arayışındaysanız Nutrisslim‘in vanilya aromalı protein tozunu tavsiye ederim. Türkiye’de satışı yoksa Amazon’dan sipariş verebilirsiniz.
 2. Ben Alpro markasının bitkisel sütlerini (hindistan cevizi+badem ve soya favorilerim) kullanıyorum ama siz sevdiğiniz herhangi bir markayı da kullanabilirsiniz. Evde yaptığım yulaf sütü tarifini de yakında sizlerle paylaşıyor olacağım.
 3. Dondurulmuş meyveleri genelde paketli almak yerine taze alıp dondurmayı tercih ediyorum ancak karantina döneminde mecburiyetten hazır aldım. Sunkiss markası Türkiye’de satışta mı bilmiyorum ama denk gelirseniz kesinlikle deneyin.
 4. Eğer meyveleri taze kullanıcaksanız, tarifteki sıvı oranını biraz daha azaltabilirsiniz.

Bu tarifi denerseniz yorumlarınızı benimle paylaşmayı unutmayın. Sağlıkla kalın.

One thought on “Smoothie Bowl / Granola Kasesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s