Vegan & Gluten Free: Nutritional Yeast/ Besin Mayası

I don’t want to overrate it but, if you are newly vegan or considering to become one, nutritional yeast will be part of your cupboard staples. I was in a search for best vegan B12 supplement and stumbled upon a page where I read about nutritional yeast and how cheesy it tastes. I got curious and I ordered Oladole Natural’s nutritional yeast from amazon, I tried few other brands but this has the best taste so far. In the beginning I tried it as a topping on popcorn which was the most popular recipe online. But, the taste grew on me and I started using it as vegan parmesan, pasta or pizza topping or to make best vegan Mac and cheese. I will be sharing these recipes and more but today I would like to focus on what is nutritional yeast why you should include in your vegan diet.


Abartmak istemem ama, eğer vegan diyete yeni başladıysanız veya başlamayı düşünüyorsanız, besin mayasının en sevdiğiniz ve hep elinizin altında bulunduracağınız malzemelerden olacağına emin olabilirsiniz. Ben vegan diyete başladığımda en iyi vegan içerikli B12 takviyesi arayışındaydım ve bir sayfada besin mayasının ne kadar iyi ve peynirimsi bir tadı olduğunu öğrendim. Hemen amazondan sipariş verdim. İlk başlarda en yaygın kullanım şekli olan patlamış mısır üzerinde kullanmaya başladım. Fakat zamanla vegan parmesan olarak veya pizza ve makarna soslarına ne kadar yakıştığını farkettim. Bu tarifleri sizinle ileriki yazılarda paylaşıyor olacağım ama bugün besin mayasının ne olduğuna ve neden tüketilmesi gerektiğine odaklanacağım.


Nutritional yeast is coming from the yeast family however it is inactive. This is the reason why its usage is different from brewer’s yeast which we use for baking. Nutritional yeast looks like bread crumbs or parmesan flakes. It has cheesy flavor which makes it so easy to create vegan comfort food (burger, nachos etc). It is source of B12 and protein, supports the immune system, and it is vegan and gluten free. It is available online, in pharmacies and hypermarkets. The less expensive options are generally online. You can buy it in big containers as it has a long shelf life. You can store it either in a cupboard or in the fridge. If you find it expensive, you can mix it with bread crumbs, pinch of salt, garlic powder and onion powder and store in the fridge. You will be surprised how close it tastes to parmesan cheese.

Let me know if you tried and liked it. Thanks and stay safe.


Besin mayası, maya grubu ailesine ait ancak kuru veya yaş maya gibi aktive olmuyor. Bu nedenle de kullanımı daha farklı ve daha kolay. Besin mayasının görüntüsü ekmek kırıntısını veya rendelenmiş parmesanı anımsatıyor. Peynirimsi tadı sayesinde kullanımı çok kolay ve ufak kaçamakları daha lezzetli hale getiriyor (nachos, hamburger vs gibi). Besin mayası B12 ve protein kaynağı, bağışıklık sistemini güçlendirici ayrıca hem vegan hem de glutensiz. Türkiye’de hiç bir süper markette denk gelmedim fakat online olarak hepsinburadadan sipariş edebilirsiniz (un görünümünde olanları tercih etmeyin). Raf ömrü uzun olduğundan büyük gramajlarda alıp güneş görmeyen bir rafta veya buz dolabında saklayabilirsiniz. Eğer fiyatı yüksek gelirse, bayat ekmek kırıntıları, biraz tuz, biraz sarımsak tozu ve biraz soğan tozuyla karıştırıp buz dolabında saklayabilirsiniz. Tadının parmesan peynirine olan benzerliğine çok şaşıracaksınız.

Eğer deneyip beğenirseniz düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayın. Sağlıkla kalın.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s