Homemade Vegan Butter&Buttermilk / Ev Yapımı Vegan Tereyağı

Have you tried Earth Balance vegan butter? It is so tasty and really tastes buttery. But let’s be honest, it is very expensive. 425 gram pack is AED30-35.

So, it was one of those mornings when I was making my favorite pesto&vegan feta toast , and I had last bit of butter just enough for one toast. And when this happened, we were on 48 hours lockdown. So I decided to try doing my own butter as I was pretty good at making vegan mayo. I checked a few recipes but found it very complicated. This recipe is very simple, you need 5 ingredients, 3 minutes and 2 hours patience until the butter sets in the fridge.


Earth Balance markasının vegan tereyağını denediniz mi? İnanılmaz lezzetli ve gerçekten tereyağı tadı var. Ama çok pahalı. 425 gramlık pakete AED30-35 (50tl civarı) ödüyordum.

Yine bir sabah o çok sevdiğim pesto&vegan fetalı tostumu yapıyorum, bir de baktım ki tereyağı sadece bir tosta yetecek kadar kalmış. O dönemde de 48 saatlik evden çıkma yasağı vardı. Ben de kendi yağımı kendim hazırlama kararı aldım. Zaten vegan mayonezi kendim yaptığım için çok zor olmayacağını biliyordum. İnternetten başka tarifleri de araştırdım ama hepsi çok alengirliydi. Bu tarif için sadece 5 malzeme, 3 dakika ve 2 saat bekleyecek sabrınız olması yeterli.


INGREDIENTS:

  • 1 cup (200ml) refined coconut oil
  • 2 table spoon olive oil or sunflower/canola oil
  • 1/2 cup (100ml) almond or soya milk
  • 2 teaspoon vinegar or lemon juice
  • 1 teaspoon nutritional yeast

Mix vinegar or lemon juice together with milk and let it curdle. In the meantime, melt your coconut oil and blend it with olive oil for 2-3 minutes. Add your buttermilk (pb milk+vinegar) into the oil mixture and continue blending. It will start thickening and taking creamy color. If you want yellowish color you can add a pinch of turmeric powder. And lastly add nutritional yeast and blend for another minute. Nutritional yeast will give the buttery taste. If you do not have available at home, you can just add pinch of salt and it will taste more like margarine. Once the mixture is smooth and creamy, pour it in a jar and set it in the fridge. It will be solid within 2 hours. Consume within 6 months. You can spread it on your toast or use for cooking, enjoy!

NOTE: For making vegan buttermilk, always prefer lemon juice to vinegar. And for best results work with almond or soya milk only.

Stay safe.


MALZEMELER:

  • 1 su bardağı (200ml) rafine h.cevizi yağı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya ayçiçek/mısır özü yağı
  • 1 çay bardağı (100ml) badem veya soya sütü
  • 2 tatlı kaşığı sirke veya limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı besin mayası

Öncelikle bitkisel sütü sirke veya limon suyuyla birleştirip, kesilmesi için bir kenarda bekletelim. Bu esnada h.cevizi yağımızı eritip, zeytinyağıyla beraber 2-3 dakika el blenderıyla çırpalım. Arkasından kestirdiğimiz sütü de ekleyip, çırpmaya devam edelim. Karışım hemen kıvam almaya ve rengini değiştirmeye başlayacak. Tereyağınızın renginin daha sarımsı olmasını isterseniz, bu aşamada çay kaşığının ucuyla zerdeçal tozu ekleyebilirsiniz. Besin mayası tereyağı tadını veren madde olacak. Ama eğer elinizde yoksa çok az tuz ekleyebilirsiniz. Böylece tadı daha çok margarine benzeyecektir. Karışım tamamen akışkan ve kremamsı olunca, cam bir kaba aktarın ve buzdolabına yerleştirin. 2 saat içerisinde sürmelik kıvamı alacaktır. 6 ay içerisinde tüketin. Yemek yapımında veya kızarmış ekmeğe sürerek tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

NOT: Bitkisel sütü kestirmek için limon suyunu tercih edin. En iyi sonuç badem veya soya sütüyle karıştırılınca alınıyor.

Sağlıkla kalın.

5 thoughts on “Homemade Vegan Butter&Buttermilk / Ev Yapımı Vegan Tereyağı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s