Easy Lemonade Recipe / Kolay Limonata Tarifi

The taste of lemonade reminds me of my childhood. My mom and I used to visit bazaars or souks to run errands, buy household needs and have lunch together. If it is summer, we would either have a scoop of ice cream or drink lemonade. We’d pay 1 lira only but the taste and the refreshment was unbelievable.

Anyway, now that the summer is coming, I thought it would be nice to share this easy lemonade recipe with you. It won’t take more than 5 minutes and it is cost efficient. Are you interested yet?


Limonatanın tadı bana her zaman çocukluğumu hatırlatır. Eskiden annemle bazı ev işlerini halletmek ve alışveriş yapmak için Kemeraltı’na gider, ardından da öğlen yemeği yerdik. Eğer yazsa, dondurma yemeden veya limonata içmeden eve dönmezdik. Gerçi annem her zaman karadut şerbeti insanı olmuştur:) Bu arada karadut şerbetinin ağızda çıkan aftı da geçirdiğini söyler, aklınızda bulunsun. Neyse, biz o limonatanın bardağına 1 lira öderdik ama tadı ve ferahlığına paha biçilmezdi.

Şimdi yaz da geliyorken sizinle bu kolay limonata tarifini paylaşmak iyi olur diye düşündüm. 5 dakikanızı bile almayacak bu tarif aynı zamanda da cep dostu. İlginizi çektiyse tarife geçelim.


INGREDIENTS (40Kcal per serving):

  • 3 lemons
  • 3 table spoon sugar – you can use stevia, coconut sugar, etc-
  • 500 ml water

Wash and pat dry the lemons. Start grating them into a large bowl or pitcher. You can also use lemon zester if you do not have a grater. Just grate it up to the white layer. White layer has a bitter taste to it. Add sugar to the bowl and start mixing it with lemon zest. Do this for 1-2 minutes. Then cut the lemons and squeeze them into the bowl. Add water and stir for a minute before transferring into a pitcher / bottle. You can use a strainer when transferring the lemonade. Refrigerate it until it is cold. You can enjoy it with fresh mint or basil leaves or green apple slices. Enjoy!

NOTE: You can double the recipe if you like it more. You can also adjust the sweetener as you desire.

Stay safe.


MALZEMELER(Her bardak 40 kalori):

  • 3 limon
  • 3 yemek kaşığı şeker – stevia, h.cevizi şekeri vb ile değiştirebilirsiniz-
  • 500 ml su

Limonları güzelce yıkayıp kurulayın. Limonların kabuklarını geniş bir kabın içine veya sürahiye rendeleyin. Yalnız rendelerken küçük kısımla çalışırsanız beyaz tabakayı rendelemezsiniz. Beyaz kısım acı bir tada sahip olduğundan limonatanın tadını bozacaktır. Tercih ettiğiniz tadlandırıcıyı da bu kaba ekledikten sonra 1-2 dakika boyunca şeker ve limon kabuğu rendesini karıştırın. Rendelediğiniz limonların suyunu sıkıp bu kaba ekleyin. Suyu da ilave ettikten sonra 1 dakika daha karıştırın. Limonatayı saklayacağınız sürahi veya şişeye süzgeçten geçirerek aktarın. Buz dolabında soğuyana kadar bekleyip tüketin. Limonatanızı taze nane veya fesleğen yapraklarıyla veya daha ekşi bir tat için yeşil elma dilimleriyle servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

NOTLAR: Tarifi istediğiniz miktara göre artırabilirsiniz. Tatlandırıcı miktarında ağız tadınıza göre değişiklik yapabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s