2-Ingredient Pumpkin Dessert / 2 Malzemeli Kabak Tatlısı

Simple, easy, quick yet very satisfying. This is a traditional Turkish recipe which we enjoy making especially during winter season. But you can make it whenever you find fresh pumpkins. Let’s get to the recipe!


Oldukça basit, pratik ama bir kadar da tatmin edici. Daha çok kışın yapıp yediğimiz kabak tatlısını, markette bal kabağı bulunca yapıp paylaşayım istedim. Size de bu ramazan günlerinde hatırlatma olur. Hazırsanız tarife geçelim.


INGREDIENTS (200Kcal per serving):

  • 2 kg pumpkin
  • 1 1/2 cup sugar or sweetener of choice

Toppings (optional):

  • Tahini and walnuts
  • Or Turkish creme/ashta/kaymak

Peel the pumpkins and slice into chunky cubes. Wash them throughly, pat dry and place in a large pot. Add the sweetener of choice to cover the cubes. Cover its lid and let it sit for 3 hours. Sweetener will help pumpkin to release its water during this process. After 3 hours, start cooking on stove at medium heat until pumpkin cubes are softened. Serve while hot or cool. You can drizzle tahini and nuts while serving. If you want to try the traditional way, you can get either Turkish kaymak or Arabic ashta from a Middle Eastern supermarket and serve with a scoop of it. Enjoy.

NOTE: Stirring is not required while cooking.

Stay safe.


MALZEMELER (Servis başına 200 kalori):

  • 2 kilo bal kabağı
  • 1,5 su bardağı şeker veya diğer tatlandırıcılar

Süslemek için (isteğe bağlı):

  • Tahin ve ceviz
  • veya kaymak – benim gibi yurtdışında yaşıyorsanız, Orta Doğu marketlerinde satılan ‘ashta’ bizim kaymağın Arapçası, kolaylıkla bulabilirsiniz

Bal kabağını soyup, orta irilikte küpler halinde keselim. Dilimleri yıkayıp, kurulayalım. Genişçe bir tencereye küpleri dizelim ve üstlerine eşit bir şekilde tercih ettiğiniz tatlandırıcıyı dağıtalım. Tencerenin kapağını kapatıp 3 saat kadar bekletelim. Bu sürede bal kabağı tatlandırıcı yardımıyla suyunu salacaktır. 3 saatin sonunda, ocağı orta ateşte açıp, kabaklar yumuşayana kadar pişirelim. Sıcak veya serin olarak servis edebilirsiniz. Üstüne hiç bir şey eklemeden tüketebileceğiniz gibi, tahin ve cevizle veya kaymakla da servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

NOT: Pişirme aşamasında karıştırma gerektirmez.

Sağlıkla kalın.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s