Vegan Labneh Balls / Vegan Labne Topları

When I first moved to Dubai 4 years ago, I started discovering Levanter and Khaleeji(GCC) culture and their cuisines. Turkish food is part of Levanter cuisine but there are many more to discover day by day. My favorite Levanter dishes/appetizers are fatteh, shanklish and labneh balls. You may not believe but all the three dishes include dairy products😀.

Yesterday I came with an idea that I might successfully create the vegan labneh balls recipe and proudly, I did! Recipe needs 5 ingredients and it is cost efficient.


4 yıl önce Dubai’ye ilk taşındığımda, Levanter ve Khaleeji(GCC) kültürlerine ve mutfaklarına merak saldım. Türk yemekleri de Levanter mutfağın bir parçası olsa da, keşfedilecek çok farklı yemekler de var. Benim en sevdiğim Levanter yemek/mezeler: Fatteh, shanklish ve labne topları. İnanmayacaksınız ama, 3 meze de süt ürünleri içeriyor😀.

Dün aklıma gelen bir fikirle, neden olmasın diyerek vegan labne topları yaptım. Ve yaptığım tarif çok güzel tuttu! Tarif için toplamda 5 malzeme gerekicek ve maliyeti de cep dostu.


INGREDIENTS(25Kcal each):

  • 1 block firm tofu
  • 2 Tbsp olive oil
  • 3 Tbsp lemon juice
  • 1 Tbsp apple cider vinegar
  • 1/2 tsp salt

Drain the excess water of tofu and crumble it. Add salt and strain tofu with 2 layers of cheesecloth. Set the cheesecloth over a bowl and secure with an elastic band. After an hour, gather up the corners of the cheesecloth and squeeze until there is no more water coming out. Add olive oil, vinegar and lemon juice in food processor and mix it. Add the strained tofu into the food processor and blend it for 1-2 minutes. Taste, and add more salt if you like. Transfer tofu labneh into a bowl. Wear gloves and start giving plum-size ball shape. You will have 10 labneh balls. Place them in a sterilized jar and fill with olive oil to preserve them. I added fresh basil leaves but that is completely optional. You can also coat the labneh balls with sesame seed, za’atar or dry herbs. Enjoy them by using in your salads, spreading on your bread or on your vegan cheese platter.

Stay safe.


MALZEMELER(adeti 25 kalori):

  • 1 kalıp sıkı tofu
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı tuz

Tofuyu kalıbından çıkartıp suyunu dökün ve ellerinizle ufalayın. Tuzu ekleyin ve iki kat tülbent yardımıyla süzün. Tülbenti bir kabın üstüne yerleştirin ve kenarlarından lastikle sabitleyin. 1 saat kadar beklettikten sonra tülbenti köşelerinden tutarak bir elinizle kavrayın ve diğer elinizle kalan suyunu da sıkın. Mutfak robotuna zeytinyağı, sirke ve limon suyunu ekleyin ve karıştırın. Süzdüğünüz labneyi de robota ekleyip 1-2 dakika karıştırın. Tadına bakın ve gerekiyorsa biraz daha tuz ekleyin. Labne karışımını bir kaba aktarıp, eldiven geçirdiğiniz ellerinizle erik büyüklüğünde top şekilleri verin. Toplamda 10 adet labne topu çıkıyor. Hepsini sterilize edilmiş bir kavanoza yerleştirin ve uzun süre dayanmaları için kavanozu zeytinyağıyla doldurun. Ben taze fesleğen yaprakları da ekledim ama o tamamen isteğe bağlı. Eğer isterseniz labne toplarını çörek otuna, zahtere veya kuru bitkilere de batırabilirsiniz. Labne toplarınızı salatalarınızda, vegan peynir tabaklarında veya kızarmış ekmeğinize sürerek tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Sağlıkla kalın.

One thought on “Vegan Labneh Balls / Vegan Labne Topları

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s