Easy Vegan Semolina Dessert / Kolay Vegan İrmik Tatlısı

My hometown is not very far from Greek Island Chios. Chios is famous with the mastic gum. I think that is the reason why we call it “Mastic Island” in Turkish. You can take a boat from Izmir to Chios and you reach in an hour, return ticket is 15 Euros. We like to visit Chios throughout the year and I find the nature and climate very similar. Anyone who’ve been to Chios and Alaçatı would agree with me. I buy mastic every time I visit there and indeed we love Turkish coffee with mastic.

Today I will share this Turkish dessert recipe with a Greek twist. It is simple, quick, tasty and light. You will need 3 main ingredients and 1 cooking pot, rest is optional. Serve it in 6 individual cups or pour in a large serving dish and slice in portions.


Biliyorsunuz İzmir Sakız Adası’ndan çok uzak değil. Adından da anlayacağınız gibi Sakız Adası sakızıyla meşhur. Sanırım biz de o yüzden adını öyle vermişiz. İzmir’den Sakız Adası’na botla bir saatte gidebiliyorsunuz, gidiş dönüş ücreti ise 15 euro. Biz yıl boyunca Sakız Adası’nı ziyaret etmeyi seviyoruz, doğası ve havası bizimkine çok benziyor. Hem Alaçatı hem de Sakız Adasın’nı ziyaret etmiş olanlar bana katılacaktır. Her gittiğimde oradan mutlaka sakız alıyorum ve çok sevdiğimiz sakızlı Türk kahvesi yapımında kullanıyorum.

Bugün sizinle bu kolay Türk tatlısını Yunan lezzetiyle kavuşturarak paylaşacağım. Kolay, hızlı, lezzetli ve hafif. 3 malzemeye ve 1 tencereye ihtiyacınız olacak, geri kalan detaylar isteğe bağlı. İster 6 tane kaseye paylaştırıp, ister benim gibi geniş bir borcama döküp dilimleyerek servis edin.


INGREDIENTS (200Kcal per serving):

 • 5 cups (1 litre) plant based milk – I used homemade oat&coco milk
 • 9 Tbsp semolina
 • 5 Tbsp unrefined cane sugar or any other sweetener of choice
 • 1 Tsp mastic gum, grounded (optional)

Place a mid size pot on stove at mid heat. Add all the ingredients except the mastic gum – if you are planing to use. Continuously stir with a whisk until it starts thickening. Add 1 teaspoon mastic gum and continue whisking until it is completely melted. Once it starts boiling turn off the heat and whisk it for a minute. Pour it into a serving dish and let it cool down before moving into the fridge. Let it sit in the fridge at least for 2 hours before serving. Recommend it to top with cinnamon powder. Enjoy!

NOTES:

 • You can add 2 Tbsp of cacao powder instead of mastic gum or omit completely.
 • You can pour half of the mixture into a serving dish, layer it with biscuits and top with another layer of mixture.

Let me know if you tried and liked the recipe in the comment section below. Stay safe!


MALZEMELER (Servis başına 200 kalori):

 • 5 bardak (1 litre) bitkisel süt – ben ev yapımı yulaf&h.cevizi sütü kullandım
 • 9 yemek kaşığı irmik
 • 5 yemek kaşığı işlenmemiş şeker kamışı şekeri – veya tercih ettiğiniz herhangi bir tatlandırıcı
 • 1 tatlı kaşığı ezilmiş sakız (isteğe bağlı)

Orta boy bir tencereyi orta ateşe yerleştirelim. Sakız dışındaki bütün malzemeleri ekleyip tel çırpıcıyla sürekli olarak karıştıralım. Karışım kıvam almaya başlayınca 1 tatlı kaşığı sakızı da ekleyip kaynayana kadar karıştırmaya devam edelim. Karışım kaynamaya başlayınca altını kapatıp, 1 dakika kadar tel çırpıcıyla çırpalım. Sunum tabaklarına veya borcama döktüğümüz tatlımızı buzdolabına kadırmadan önce ılıması için dışarda bekletelim. Buzdolabında en az iki saat beklettikten sonra servis edelim. Toz tarçınla servis edilmesini tavsiye ederim. Afiyet olsun.

NOTLAR:

 • Eğer isterseniz sakız yerine 2 yemek kaşığı kakao kullanabilirsiniz veya hiç bir şey koymadan sade yapabilirsiniz.
 • Değişik bir sunum yapmak için, karışımın yarısını borcama döküp, üstüne bir kat bisküvi ekleyip, kalan karışımı en üste dökerek de servis edebilirsiniz.

Eğer tarifi denerseniz ve beğenirseniz yorumlarınızı benimle paylaşmayı unutmayın. Sağlıkla kalın.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s