Iced Hibiscus Tea / Buzlu Hibiskus Çayı

It was already 39 degrees today so, the summer is officially here. Summer in desert climate means; staying home – even when there is no curfew-, limiting the outdoor activities, no sunbathing or swimming in the sea because it is hot as well.

When the heat starts to kick off, I like to have a fresh, cold pitcher of iced tea ready in the fridge at all times. I often make iced tea with whatever I have at home. Sometimes I use green tea, sometimes black, sometimes early grey and add mint leaves, fruits or whatever I feel like. This one is my favorite. First, because of its color and second, I love red fruits. Especially if you have young folk at home, it will get their attention.


Bugün hava 39 dereceydi yani yaz resmi olarak başladı. Çöl ikliminde yaz mevsimi; dışarı çıkmamak -yasak olmadığında bile-, dışarıdaki aktiviteleri sınırlamak, güneşlenmemek ve sıcak olduğu için denizde bile yüzememek demek.

Ne zaman sıcaklar böyle artmaya başlasa, dolapta her zaman taze, soğuk bir sürahi soğuk çay bulunduruyorum. Soğuk çayı da, evde olan malzemelerle yapıyorum. Bazen yeşil, bazen siyah bazen earl grey çaylarını kullanıp, istediğim meyvelerle ve naneyle tatlandırıyorum. Hem renginden hem de kırmızı meyvelere olan düşkünlüğümden dolayı bu çay benim favorim. Özellikle evde genç veya küçük çocuklar varsa, bu çay onların da dikkatini çekecektir.


INGREDIENTS (35Kcal per serving):

 • 1 Tbsp loose or 1 tea bag hibiscus tea – you can also use rose hip
 • 1 Tbsp maple syrup – or any sweetener of choice
 • 500 ml hot water
 • 500 ml cold water
 • Ice cubes
 • Red fruits (optional)

Boil 500 ml water and transfer into a 1 1/2 litre pitcher. Add the tea infuser or tea bag and let it sit for 5 minutes. In the meantime, you can prepare the fruits you would like to taste in your tea. Remove the tea bag / infuser and add the sweetener of choice (you can omit or adjust the amount). Give it a stir and add the cold water. If the tea is not cold enough, let it sit in the fridge for an hour before adding the fruits. Serve it with ice cubes. Enjoy!

NOTES:

 • You can swap the tea with any other type and use fresh basil&lime, fresh mint&watermelon or any combination you like to change the taste.

Stay safe.


MALZEMELER (bardak başına 35 kalori):

 • 1 yemek kaşığı açık veya 1 çay poşeti hibiskus çayı – kuşburnu da kullanabilirsiniz
 • 1 yemek kaşığı akçaağaç şurubu – veya tercih ettiğiniz tatlandırıcı
 • 500 ml sıcak su
 • 500 ml soğuk su
 • Buz küpleri
 • Kırmızı meyveler (isteğe bağlı)

500 ml suyu kaynatıp 1 buçuk litrelik bir sürahiye aktarın. Çayı ekleyip 5 dakika demlendirin. Bu esnada çayınıza tat vermesini istediğiniz meyveleri hazırlayabilirsiniz. Çayı süzgecini veya poşetini çaydan çıkartıp, tercih ettiğiniz tatlandırıcıyı (tamamen çıkartabilir veya miktarını değiştirebilirsiniz) ekleyin ve karıştırın. Soğuk suyu ekledikten sonra çay yeterince soğuk değilse, buz dolabında bir saat kadar beklettikten sonra meyveleri ekleyin. Buz küpleriyle servis edin. Afiyet olsun.

NOTLAR:

 • Tarifteki çayı istediğiniz başka bir çayla değiştirip, limon&taze fesleğen, nane yaprakları&karpuz veya sevdiğiniz başka bir kombinasyonla tatlandırabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s