Whipped Coconut Cream / Çırpılmış Hindistan Cevizi Kreması

Don’t you want to dip your finger in it?:) Guys, I don’t know why everyone thinks vegans have limited options of food but, believe me we have everything beyond your count. And we continue discovering more every other day. And I am so grateful for it.

It will literally take 2 minutes to make this fluffy whipped coconut cream. You can have it with fruits, you can top your favorite smoothie or iced lattes with a scoop of it or create vegan desserts like tiramisu. Check my apples in red sherbet recipe for an alternative to use your whipped cream.


Parmağınızı daldırasınız gelmedi mi?:) Arkadaşlar, neden bilmiyorum ama herkes veganların yiyecek çok alternatifleri olmadığını düşünüyor ama gerçekten düşündüğünüzden çok daha fazla seçenek mevcut. Her geçen gün daha yenileri de eklenmeye devam ediyor ve ben bunun için minnettarım.

Bu yumuşacık h.cevizi kremasını hazırlamak sadece 2 dakikanızı alacak. Meyvelerle yiyebilir, soğuk kahve veya smoothilerinizin üstüne koyabilir veya tiramisunun vegan versiyonunu yaratmak için kullanabilirsiniz. Benim şerbetli elma tatlısı tarifim de bu kremayı kullanmak için başka bir seçenek.


INGREDIENTS (35Kcal per Tbsp):

  • 100% organic, full fat coconut cream
  • 2 Tbsp powdered sugar

Store your coconut cream in the fridge at all times or at least make sure to store in the fridge overnight. Open the can and scrape out the chilled cream from the top and keep the remaining liquid to use in smoothies or soups. Beat the cream with a mixer for a minute and add the powdered sugar. Mix it until fluffy. You can store it in the fridge up to 2 days. Enjoy!

NOTE: You can add vanilla extract or lemon zest to taste.

Stay safe.


MALZEMELER (1 yemek kaşığı 35 kalori):

  • %100 doğal, tam yağlı hindistan cevizi kreması
  • 2 yemek kaşığı pudra şekeri

H.Cevizi kremanızı her zaman buzdolabında saklayın veya en azından bu tarifi yapmadan bir gece önce dolaba yerleştirin. Konserveyi açın ve üstteki kalın kremayı sıyırın ve arta kalan sıvıyı daha sonra smoothie veya çorabalarda kullanmak üzere saklayın. Mikser yardımı ile kremayı 1 dakika kadar çırpın ve pudra şekerini ekleyin. İyice kabarana kadar çırpmaya devam edin. Buzdolabında 2 güne kadar saklayabilirsiniz. Afiyet olsun!

NOT: Eğer isterseniz limon kabuğu rendesi veya vanilya özüyle tatlandırabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

One thought on “Whipped Coconut Cream / Çırpılmış Hindistan Cevizi Kreması

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s