Easy Vegan Apple Pie / Kolay Vegan Elmalı Kurabiye

I wish I could add the smell covered my kitchen into this blogpost to share the experience while I was baking. It reminds me of home because this is my mom’s favorite, I used to bake it for her.

I was thinking of sharing a vegan dessert recipe today and I did not want it to be too complicated. Actually, I like kneading a dough and make fresh bread, cookies, bun, etc. But not everyone has the time or the patience for it. I had a frozen puff pastry in the back of my freezer for sometime now so, I thought: “why not making a homemade classic in an easy way?”. It will literally take 10 minutes to put it together once the pastry defrosted. How easy and quick, right?


Keşke bu yazıya bu kurabiyeleri pişirirken etrafı saran kokuyu da ekleyebilseydim. Bu kurabiyeleri yapmak bana evi hatırlatıyor çünkü annemin favorisi olan bu kurabiyeleri eskiden onun için yapardım.

Bugün sizlerle vegan, çok karmaşık ve zor olmayan bir tatlı tarifi paylaşmak istedim. Aslında ben hamur yoğurmayı, taze ekmek, kurabiye ve poğaça yapmayı çok seviyorum. Ama herkesin buna zamanı veya sabrı olmayabilir. Dondurucunun bir köşesinde uzun zamandır milföy hamuru vardı ve kendi kendime “neden evde kapılan klasik bir tatlıyı kolay bir yöntemle yapmayayım?” dedim. Hamur çözüldükten sonra bu tatlıyı hazırlamak sadece 10 dakikanızı alacak. Ne kadar kolay ve hızlı, değil mi?


INGREDIENTS (230Kcal per piece):

  • 400 gr Puff Pastry Block, defrosted

For Stuffing:

  • 1 apple, grated
  • 7-8 pieces of walnut, crushed
  • 1 Tbsp of unrefined cane sugar, or any sweetener of choice
  • 1 tsp cinnamon powder

Remove the pastry block an hour earlier to defrost completely. Place a sauce pan at mid heat and add all the stuffing ingredients. Cook until the apples are soft. Let the stuffing cool down while waiting for the pastry.

Spread flour over your countertop and place the pastry block. Roll the pastry in a rectangular shape and once reached 0.5 inch thickness, divide into 9 equal squares. I gave a classic apply pie shape but you can simply stuff, fold and seal from the corners. I will leave reference photos if you like to follow the same shape as I did. Once the pies are ready to bake, place them on a baking mat and bake in preheated oven at 350F for 30-35 minutes. Remove the golden pies from oven and let them cool for at least 15 minutes. You can dust the pastry with powdered sugar to add some extra sweetness. Enjoy!


MALZEMELER (Tanesi 230 kalori):

  • 400 gram Milföy hamuru, çözünmüş

İç malzemesi için:

  • 1 adet elma, rendelenmiş
  • 7-8 adet ceviz, dövülmüş
  • 1 yemek kaşığı rafine edilmemiş şeker kamışı şekeri veya başka bir tatlandırıcı
  • 1 tatlı kaşığı tarçın

Milföy kalıbını 1 saat öncesinden çözülmesi için çıkartalım. Orta ateşe yerleştirdiğimiz sos tenceresinin içine tüm malzemeleri ekledikten sonra elmalar yumuşayana kadar pişirelim. Hamurun çözünmesini beklerken bırakalım elmalı karışımımız ılınsın.

Tezgahın üstüne un serpiştirelim ve milföy hamurumuzun dikdörtgen şeklini koruyarak oklava ile açalım. 1 cm kalınlığına ulaşınca hamuru 9 eşit parçaya bölelim. Ben klasik elmalı kurabiye şeklini verdim ancak siz isterseniz direk iç malzemesini ekledikten sonra katlayıp, kenarlarını kapatabilirsiniz. Benim yaptığım şekli takip etmek isterseniz de yukarıdaki fotoğrafları referans alabilirsiniz. Kurabiyelerimiz pişmeye hazır olduğunda, pişirme kağıdının üzerine yerleştirelim ve 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 30-35 dakika kadar pişirelim. Altın rengini alan kurabiyelerimizi fırından çıkarıp, en az 15 dakika kadar ılıması için dinlendirelim. Son olarak pudra şekeri serpiştirerek tatlılığını artırabilirsiniz. Afiyet olsun!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s