Vegan Baked Samosas / Fırınlanmış Vegan Muska Böreği

I love all type of pastries, I could eat them every day if it was more beneficial to my health than to my soul. In Turkey, we serve pastries when a guest visits, we buy pastries when we visit a friend or relative. This is how much pastries connect people in my culture. At the same time, it causes high cholesterol and diabetes so, better to watch your portions if you are consuming pastries on regular basis. Once in a while does not hurt to spoil your health, I promise.

Originally, samosas are fried in vegetable oil but, I prefer to bake them to make them “healthy-ish”. You can stuff them with anything you like. I like to make them with boiled potatoes, vegan cheese or zaatar. You can find the samosa leaves in frozen isle of any hypermarket. And let me tell you, if you serve these for your guests, you will be their favorite host.


Hamur işlerine çok düşkünüm. Eğer ruhuma olduğu kadar sağlığıma da faydaları olsaydı, her gün yapıp yiyebilirdim. Biliyorsunuz, biz ne zaman misafir gelse hamur işi yapar, ne zaman misafirliğe gitsek elimizde bir hamur işi ile gideriz. Ama aynı zamanda hamur işleri yüksek kolesterol ve diyabete sebep olduğundan, porsiyona dikkat etmekte fayda var. Arada bir tüketmek sağlığınızı mahvetmez, bana inanın.

Esasında bu samosa olarak geçen Hindistan’ın muska böreklerini genellikle bitkisel yağda kızartıyorlar. Ama ben fırında pişirip biraz daha “sağlık-lımsı” hale getiriyorum. İstediğiniz malzemeyle doldurabilirsiniz ama ben genellikle haşlanmış patates, vegan peynir veya zahter tercih ediyorum. Bu samosa yapraklarını hipermarketlerin dondurulmuş ürünler bölümünden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ve size şu kadarını söyleyeyim, eğer bu börekleri yapıp, misafirlerinize ikram ederseniz, en sevdikleri ev sahibi olabilirsiniz.


INGREDIENTS (150Kcal each):

  • 500 gr Samosa leaves, defrosted

For stuffing:

  • 2 medium size potatoes, boiled
  • 1/2 cup grated vegan cheese
  • 1 tsp paprika powder
  • Salt and pepper

Remove the samosa leaves from the freezer 30 minutes before stuffing. While they are defrosting, prepare the stuffing ingredients. Mesh the potatoes and add remaining ingredients and mix them together. Samosa leaves are very thin, if you struggle to use one at a time, make a double layer. Place them on a flat board and place a spoonful stuffing on the upper corner in a triangle shape. Start folding until reaching the bottom corner of the leaf by protecting the shape. Wet the bottom corner of the pastry to secure from opening. Repeat the process for each leaf. Once all the samosas are ready, place them on a baking mat and bake them in a preheated oven at 400F for 30-35 minutes. Remove them from the oven when all took golden brown color. Serve while hot with a cup of tea or fresh juice. Enjoy!


MALZEMELER (tanesi 150 kalori):

  • 500 gram samosa yaprağı, çözünmüş

İç malzemesi için:

  • 2 adet orta boy patates, haşlanmış
  • Yarım su bardağı vegan peynir rendesi
  • 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
  • Tuz ve karabiber

Samosa yapraklarını yarım saat önceden çözünmeleri için buzluktan çıkartalım. Bu esnada iç malzemelerini hazırlayalım. Haşladığımız patatesleri ezip, kalan malzemeleri de ekleyip, karıştıralım. Samosa yaprakları çok ince olduğundan, iki kat yaprak kullanabilirsiniz. Yaprakları düz bir zemine yerleştirelim ve 1 kaşık iç malzemeyi üst köşeye üçgen şeklinde yerleştirelim. Üçgen şeklini koruyarak, üst köşeden yaprağın sonuna ulaşana kadar hamuru katlayalım. Böreğin açılmaması için, alt kısmını su ile ıslatıp kapatalım. Her yaprak için aynı işlemi tekrarlayalım. Böreklerimiz hazır olunca, pişirme kağıdına yerleştirip, önceden 200 derecede ısıtılmış fırınımızda 30-35 dakika kadar pişirelim. Börekler altın kahve rengini alınca fırından alıp, sıcak sıcak 1 bardak çay veya taze sıkılmış meyve suyuyla servis edelim. Afiyet olsun!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s