Easy Carrot Dogs (Vegan Hot Dogs) / Kolay Havuç Sosisi

I know how it looks and you have to believe me: it is not store-bought neither I’m faking it. I made them from carrots! After my carrot lox recipe, I got hooked up on the idea about what else I could create from carrot. There are quite a few recipes on internet about vegan hot dogs and I tried making them, too. But to be honest, I found the vinegar amount used in the recipes very strong. But that might be because of my acid reflux. You can still search on Google for different recipes. But seriously guys, you got to try this recipe. And it cost me less than a dollar! Don’t forget to tag me on instagram @veganpeanutblog if you ever try this recipe!


Nasıl göründüğünü biliyorum ama, gerçekten ne hazır olarak marketten aldım ne de sizi kandırmaya çalışıyorum. Bu sosisleri havuçtan yaptım! Geçen hafta havuçtan füme somon tarifini yaptıktan sonra, havuç kullanarak başka neler yaratabileceğimi düşünmeye başladım. Açıkçası internette havuçtan sosis ile ilgili bir çok tarif buldum ve bir çoğunu denedim de. Ama tariflerdeki sirke oranı bana çok ağır geldi, gerçi sebebi reflüm olabilir. Siz gene o tarifleri de görmek isterseniz, Google’dan aratabilirsiniz. Ama gerçekten de bu tarifi denemelisiniz. Ve tarifin tamamı bana 1 dolardan daha aza mal oldu ki, Türkiye’de havuç çok daha ucuz! Eğer tarifi denerseniz İnstagram’da beni @veganpeanutblog olarak etiketlemeyi unutmayın!


INGREDIENTS (55Kcal each) – Ideal for 3-4 carrot dogs:

 • 3 or 4 medium carrots, peeled and boiled
 • 2 Tbsp oil to fry
 • 1/4 cup of marination to cook

For marinade:

 • 1/2 cup room temp water
 • 1/4 cup vinegar – I used apple cider
 • 2 Tbsp light soy sauce
 • 1/2 tsp liquid seasoning or liquid smoke (optional)
 • 1 tsp garlic granules or minced garlic
 • 1 tsp smoked paprika

Peel the carrots and round the tips with a knife to give “hot dog” shape. You can try selecting the carrots in similar thickness or simply peel to bring into same size and length. But, these are all optional. You can simply peel and boil until the carrots are soft. Don’t overcook them as you will rest them in marinade and you still need them to keep their shape while frying or grilling them. Once the carrots are al dente, remove them from boiling water and let them cool off. Prepare the marinade in a medium size Tupperware and place the carrots in. Marinade should cover the carrots. Cover its lid and let it sit in the fridge for at least 3-4 hours before frying them.

I used skillet to fry them but you can use grill or oven. Place a medium size skillet over high heat and heat the oil before frying carrots. Once each side is golden brown, lower the heat and add 1/4 cup marination liquid to pan. Toss the carrots and let liquid cover your vegan hot dogs. Transfer them into a plate and serve with some garnish, vegan cheese and other toppings to go with. Let everyone build their own hot dog while you are enjoying yours. This recipe is a party starter, enjoy!

NOTE: Do not discard the marinade and store in a small jar in the fridge. You can use it in Asian recipes or for next batch of carrot dogs!

Stay safe!


MALZEMELER (tanesi 55 kalori) – 3-4 adet havuç sosis için:

 • 3-4 adet havuç, soyulmuş ve haşlanmış
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı, kızartmak için
 • Yarım çay bardağı marinasyon, pişirmek için

Marinasyon için:

 • Yarım su bardağı su
 • Çeyrek su bardağı sirke – ben elma sirkesi kullandım
 • 2 yemek kaşığı tuzu azaltılmış soya sosu
 • Yarım tatlı kaşığı likit tatalandırıcı – Bu Türkiye’de var mı bilmiyorum, direk atlayabilirsiniz bu adımı
 • 1 tatlı kaşığı sarımsak granülleri veya ezilmiş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı isli paprika

Havuçları soyduktan sonra bir bıçak yardımıyla uçları “sosis” şekli verir gibi yuvarlayın. Havuçları seçerken aynı kalınlıkta olmalarına dikkat edebilir veya aynı boyutlara gelene kadar soyabilirsiniz. Tabi bunların hepsi isteğe bağlı. Siz direk soyup, yumuşayana kadar haşlayabilirsiniz de. Çok fazla haşlamayın ki, sos içinde beklerken de şeklini koruyabilsin. Aksi takdirde kızartırken şeklini korumak ve çevirmek zor olabilir. Havuçlar istenilen yumuşaklığa gelince, sudan çıkartıp soğumaya bırakın. Bu esnada orta genişlikte bir saklama kabına marinasyonu hazırlayın ve havuçları da bu karışımın içine yerleştirin. Sosun havuçları kaplamasını sağlayın. Sonra kapağını kapatıp, buzdolabında en az 3-4 saat dinlendirin.

Ben tavada kızarttım ama, siz isterseniz ızgarada veya fırında da pişirebilirsiniz. Orta boy bir tavayı, yüksek ateşe yerleştirin ve yağı kızdırın. Sonra havuçları ekleyip, her yerleri eşit bir şekilde altın kahve rengini alana kadar kızartın. Ateşin altını kısığa alıp, yarım çay bardağı kadar marinasyon sıvından ekleyip, sosun sosisleri kaplamasını sağlayın. Servis tabağına aktardığınız havuç sosisleri garnitür, vegan peynir ve yakışacak soslarla servis edin. Bırakın siz kendi hot dog’unuzun tadını çıkartırken diğerleri de kendi istediği gibi sandviçlerini hazırlasınlar. Partiye hazır olun, afiyet olsun!

NOT: Kalan marinasyonu bir kavanoza aktarıp, buzdolabında saklayabilirsiniz. Asya yemeklerinde veya bir sonraki vegan sosis marinasyonunda kullanabilirsiniz.

Sağlıkla kalın!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s