Vegan+GF: Chia Pudding with Jelly / Jöleli Chia Puding

I like having chia pudding for breakfast or to deal with my cravings:) I went a little fancy this time and made the pudding with coconut yogurt and topped with agar jelly. Agar powder is a thickening agent aka. vegan gelatin. I generally use it for vegan cheese recipes but, this time I used it for making jelly. It turned out really well so, I decided to share the recipe with you. Let’s get to it!

I will leave the links to my coconut yogurt and vegan cheese recipes in case you would like to check those out after this one. Cheers xx


Sabah kahvaltısında veya tatlı krizlerimle başa çıkmak istediğimde chia pudingi yemeyi çok seviyorum. Bu kez biraz daha kabuğumun dışına çıkıp, pudingi hindistan cevizi yoğurduyla yaptım ve üstüne agar jölesi ekledim. Agar tozu, sıvıları yoğunlaştırmak için kullanılan bir malzeme, diğer adıyla vegan jelatin. Ben genellikle vegan peynir tariflerimde kullanıyorum ama bu kez jöle yapımında kullandım. Tadı çok güzel olunca sizlerle de paylaşmak istedim. Hadi tarife geçelim.

Aşağıya h.cevizi yoğurdu ve vegan peynir tariflerinin linklerini de bırakacağım ki, isterseniz bu tariften sonra onlara da göz atabilirsiniz. Görüşürüz xx


INGREDIENTS (255Kcal per cup) – For 2 servings:

For Chia Pudding:

 • 6 Tbsp Coconut Yogurt
 • 2 Tbsp chia seeds
 • 1 tsp vanilla extract (optional)

For Agar Jelly:

 • 1 cup (250ml) juice – I used pomegranate but any juice would work
 • 1 1/2 Tbsp agar flakes or powder – Always refer to the packaging
 • Fruits to decorate (optional)

Add the pudding ingredients in a Tupperware, give it a stir, cover its lid and place in the fridge. Prepare the pudding 2 hours prior to serving and rest in the fridge for chia to work its magic. Once your pudding is set and ready to serve, place a sauce pan over low heat and add jelly ingredients. Let the flakes melt before mixing. Once the mixture starts boiling and there are no flakes stuck on the spoon – continuously stir if using agar powder- and turn off the heat. While the jelly is cooling off, remove your chia pudding from the fridge and divide into two bowls. Add a drop of food coloring matching with your jelly or spoon of juice to color half of the pudding (optional).

For layering, add plain pudding in your serving cup first and flatten it with back of a spoon, layer with colored chia pudding, flatten it again and pour the jelly. Top with fruits matching the jelly color – they will set in the jelly- and let it sit in the fridge at least for an hour to set the jelly. Top with some extra fruits, mint leaves or nuts. Enjoy your dessert without feeling guilty!

Coconut yogurt recipe:

https://veganpeanutblog.com/2020/04/23/coconut-yogurt-hindistan-cevizi-yogurdu/

Vegan Cheese Recipe:

https://veganpeanutblog.com/2020/05/13/nut-free-vegan-cheddar-kuru-yemissiz-vegan-peynir/

Stay safe!


MALZEMELER (kase başına 255 kalori) – 2 porsiyon için:

Chia puding için:

 • 6 yemek kaşığı hindistan cevizi yoğurdu
 • 2 yemek kaşığı chia tohumu
 • 1 tatlı kaşığı vanilya özü (isteğe bağlı)

Agar Jölesi için:

 • 1 su bardağı (250 ml) meyve suyu – ben nar suyu kullandım
 • 1,5 yemek kaşığı agar pulları veya tozu – paketin arkasındaki ölçüye bakın
 • Süslemek için meyve (isteğe bağlı)

Pudingi hazırlamak için tüm malzemeleri saklama kabının içine dökün, karıştırın ve kapağını kapatıp buzdolabına kaldırın. Bu karışımı servis etmeden 2 saat öncesinde hazırlayın ki, cihanın sıvı içinde çalışması için yeterli zamanı olsun. Pudinginiz hazır olunca, ufak bir sos tenceresini kısık ateşe yerleştirip, jöle malzemelerini ekleyin. Agar pulları tamamen çözülene kadar karıştırmayın -eğer agar tozu kullanıyorsanız sürekli karıştırın. Pullar eriyince iyice karıştırıp, kaynamaya başlayınca ocağın altını kapatın. Jöleniz ılınırken pudingi dolaptan çıkartıp, iki kap arasında paylaştırın. Bir kaba ister 1 damla jölenizin rengiyle uyuşan gıda boyası, ister 1 kaşık meyve suyu ekleyerek rengini ayarlayın (isteğe bağlı).

Servis için, önce kabın dibine sade pudingi ekleyin ve kaşığın arkasıyla düzleştirin, sonra renklendirdiğiniz pudingi ekleyin ve tekrar düzleştirin. Son olarak jöleyi de ekleyip, meyve dilimleriyle süsleyin -meyveler jölenin içine yerleşecek. En az 1 saat jölenin oturması için dolapta dinlendirin. Ekstra bir kaç dilim meyve, nane yaprakları veya kuruyemişle servis edin. Tatlınızı yerken suçlu hissetmeyin, afiyet olsun!

H.Cevizi Yoğurt Tarifi:

https://veganpeanutblog.com/2020/04/23/coconut-yogurt-hindistan-cevizi-yogurdu/

Vegan Peynir Tarifi:

https://veganpeanutblog.com/2020/05/13/nut-free-vegan-cheddar-kuru-yemissiz-vegan-peynir/

Sağlıkla kalın!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s