Wheat Halwa / Un Helvası

Growing up halwa aka.helva was one of my favorite sweets. We have three types of halwa in Turkey: wheat, semolina and tahini. We don’t make tahini halwa at home but rather purchase it from supermarkets. Wheat and semolina halwas were part of the Ottoman cuisine and since then, these recipes have been cooked in the Middle Eastern households.

We make halwa when we celebrate a newborn, on Eid and also if we lost a loved one. We make big batches and share with our family, friends and neighbors.

Today I will share wheat halwa recipe. You need 4 ingredients (including water) and 1 pan to prepare it. It is easy, tasty and budget friendly. So, let’s get to it!


Helva benim çocukluğumdan bu yana en sevdiğim tatlılardan biri. Biliyorsunuz, bizim mutfağımızda üç çeşit helva mevcut: un, irmik ve tahin helvası. Tahin helvasını evde yapmaktan ziyade marketlerden alıyoruz. Un ve irmik helvası ise Osmanlı mutfağında doğup, Orta Doğu mutfağının bir parçası haline gelmiştir.

Biz ne zaman bir yeni doğan olsa, Mevlüt veya bayramlarda ve maalesef kaybedilen bir sevdiğimiz arkasından helva kavururuz. Büyük porsiyonlarda pişirir, ailemizle, arkadaşlarımızla ve komşularımızla paylaşmayı ihmal etmeyiz.

Bugün sizlerle un helvası tarifini paylaşacağım. Su da dahil 4 malzemeye ve 1 tavaya ihtiyacınız olacak. Çok kolay, lezzetli ve bütçe dostu. Hadi hazırsanız tarife geçelim!


INGREDIENTS (295Kcal per portion):

  • 1 cup flour, sifted
  • 1/2 cup vegetable oil
  • 1 1/2 cup hot water
  • 1/2 cup sugar or choice of sweetener – I used unrefined sugar but you can use molasses or regular sugar

Mix the oil and flour in the pan as shown on picture above. Once it is combined well and sticky, place the pan over medium heat and start occasionally stirring the mixture. After a few minutes of stirring, mixture will become sandy. Continue stirring until it becomes sticky and golden brown. This will take approximately 10 minutes. In the mean time, mix the sugar into hot water and add into pan. Lower the heat and continuously mix until halwa becomes creamy. Turn off the heat and cover its lid. Let the halwa rest for 15-20 minutes and give it a shape with a spoon, a bowl or an ice cream scoop. Enjoy while warm or cold.

NOTE: My halwa looks dark because of the brown sugar. Don’t worry if yours look golden brown:)

Stay safe!


MALZEMELER (porsiyon başına 295 kalori):

  • 1 su bardağı un, elenmiş
  • Yarım su bardağı bitkisel sıvı yağ
  • 1,5 su bardağı kaynar su
  • Yarım bardak şeker veya tercih edilen tatlandırıcı – ben işlenmemiş şeker kullandım ama siz normal şeker veya pekmez de kullanabilirsiniz

Önce tavanın içinde unu ve yağı fotoğraftaki gibi olacak şekilde karıştırın. Sonra tavayı orta ateşe alıp, ara ara karıştırarak kavurmaya başlayın. Biraz kavurduktan sonra karışım un gibi dağılmaya başlayacak. Karıştırmaya devam ettikçe unun kendini tekrardan toparlayıp, yapışkanlaştığını ve altın rengi olmaya başladığını göreceksiniz. Bu işlem toplamda 10 dakika kadar sürebilir. Bu esnada şekeri, kaynar suya ekleyip eritin. Şerbeti tavaya eklerken ateşi kısın ve tamamen kremamsı olana kadar sürekli karıştırın. Hiç topak kalmayınca, ocağı kapatın ve bir kapak örterek helvanızı 15-20 dakika kadar dinlendirin. İster kaşıkla, ister kaseyle veya dondurma kaşığıyla şekil verin. Ilık olarak veya soğuk afiyetle tüketin.

NOT: Benim helvamın rengi kahverengi şekerden dolayı koyulaştı. Sizinkisi daha açık, altın kahve renginde olursa endişelenmeyin:)

Sağlıkla kalın!

One thought on “Wheat Halwa / Un Helvası

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s