Easy Cold Brew Coffee / Kolay Soğuk Demleme Kahve

You might ask that: “why the heck I should make cold brew instead of using bunch of ice and espresso shot?”. Yes, you are right. But, I assure you this tastes much better. As the coffee infuses into the cold water slowly, it gets smoother.

Since it is getting hotter (unless you are in Australia) out there and we are still taking precautions in terms of spending time in restaurants and coffee shops, we need to create our own comfort moments. Now come along, let’s make you a coffee shop-level iced americano at home.


Şimdi siz diyebilirsiniz ki: ”buzu basıp espressoyla soğuk kahve yapmak varken, işim mi yok soğuk kahve demleyeceğim?”. Evet, çok haklısınız. Ama bana inan ki bu şekilde çok daha lezzetli oluyor. Kahve soğuk suyun içine yavaş yavaş dağılırken, tadı daha da yumuşuyor.

Şimdi havalarda ısındıkça (tabi Avustralya’da değilseniz) ve bizler hala daha elimizden geldiğince önlemler alarak restoran ve kafelerden kaçındıkça, elimizden geldiğince konfor alanları oluşturmak kaçınılmaz oldu. E hadi gelin de, size evde o meşhur kahvecilerin halt etmiş buzlu amerikanolarından hazırlayalım.


INGREDIENTS (0Kcal):

  • 500 ml ice cold water
  • 1/3 cup (20gr) ground coffee of choice

I use my French press for brewing the coffee but, eventually coffee accumulates at the bottom of the pint. So, you can use any pint, pitcher, jar or bottle. Simply add the water into the cup of choice and add coffee on top. Do not stir. Just place it in the fridge and let the coffee infuse into cold water slowly. Best is to rest 12-24 hours however, you can also serve it after 3-4 hours. Your cold brew is ready, enjoy.

For Iced Americano: Add ice cubes into a glass and add cold brew coffee. You can add sugar syrup or vanilla extract to sweeten.

For Iced Latte: Repeat the same steps as Americano and top with your favorite milk. I like coconut milk the best with cold brew coffee. Drink cold!


MALZEMELER (0 kalori):

  • 500 ml buz gibi su
  • 1/3 su bardağı (20gr) filtre (çekilmiş) kahve

Ben soğuk demleme yaparken French press kullanıyorum ancak, kahve kabın dibine çöktüğünden siz herhangi bir sürahi, cam şişe veya kavanozla da demleme yapabilirsiniz. Suyu tercih ettiğiniz kaba ekleyin ve üstüne kahveyi dökün. Sakın karıştırmayın. Buzdolabına kaldırın ve bırakın kahve yavaş yavaş soğuk suyun içine dağılarak demini bıraksın. En iyi lezzeti 12-24 saat beklettikten sonra alırsınız ama, eğer bekleyemezseniz 3-4 saat sonra da servis edebilirsiniz. Soğuk demleme kahveniz hazır, afiyet olsun.

Buzlu Amerikano için: Bir bardağa bolca buz koyup, soğuk demleme kahvenizi ekleyin. İster şeker şurubu, ister vanilya esansıyla tatlandırın.

Buzlu Latte için: Amerikano için yaptığınız adımları tekrarlayın. Üstüne istediğiniz sütü ekleyin. Ben en çok hindistan cevizi sütüyle içmeyi seviyorum. Soğuk tüketin!

Sağlıkla kalın!

One thought on “Easy Cold Brew Coffee / Kolay Soğuk Demleme Kahve

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s