Vegan+GF: Loaded Choco Bites / Akışkan Dolgulu Çikolatalı Atıştırmalık

I recently started building a strong relationship with puffed quinoa, it’s a serious matter, not that I need to mention:) I was making sticky granola today with date caramel and that’s when the idea occurred to me. I knew that it was going to be an awesome combination so, I measured everything just to be able to share the recipe with you. Here we are, let’s get to it!

Before heading to the recipe, I wish you a happy eid holiday, with love.


Son zamanlarda patlamış kinoayla olan ilişkim ciddi boyutlara taşınmaya başladı:) Bu sabah çıtır granola yaparken kullandığım hurma karamelini hazırlarken bir anda aklıma bir fikir geldi ve hemen işe koyuldum. Tarifin güzel olacağından o kadar emindim ki, ölçülerle çalıştım ve sizlere bu tarifi çıkardım. Hepimiz burada olduğumuz göre, artık tarife geçebiliriz.

Unutmadan hepinizin bayramını kutlarım, sevgiyle.


INGREDIENTS (90Kcal per bite):

For date caramel:

 • 3 pitted medjool dates, soaked in 1/2 cup hot water
 • 1 Tbsp peanut butter

For chocolate sauce:

 • 60 gr vegan chocolate – roughly 5 large chocolate squares
 • 1/2 cup plant based milk – I used almond milk

+1 cup puffed quinoa – it’d work with oats or puffed rice, too

Save the water of soaked dates and add into a blender or processor with dates and peanut butter. Blend until smooth and creamy. For chocolate sauce, microwave the milk for a minute and mix with chocolate until creamy. Save a heaped table spoon of chocolate sauce to use later. Add puffed quinoas into chocolate sauce and mix well. Now it is time to put them all together.

Spread half of the quinoa mix on a baking paper in shape of a 7*12 cm rectangular and layer with date caramel. Place it in the freezer for 30 minutes before adding the last layer of quinoa mix. Let it set in the freezer for another 30 minutes and top with chocolate sauce. Freeze it for another hour or so before serving. Enjoy!


MALZEMELER (parçası 90 kalori):

Hurma karameli için:

 • 3 tane medjool hurması, yarım bardak sıcak suda bekletilmiş
 • 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi

Çikolata sosu için:

 • 60 gram vegan çikolata – yaklaşık 5 büyük kare çikolata
 • Yarım bardak bitkisel süt – ben badem sütü kullandım

+1 bardak kinoa patlakları – yulaf veya pirinç patlağı da olur

Hurmaları suyuyla birlikte mutfak robotuna ekleyin ve fıstık ezmesiyle beraber kremamsı olana kadar çektirin. Çikolata sosu için sütü mikrodalgada 1 dakika ısıtın ve çikolata parçalarına ekleyerek eritin. Karışım kremamsı olunca, 1 dolu yemek kaşığı sosu daha sonra kullanmak için ayırın. Kinoa patlaklarını çikolata sosuna ekleyip iyice karıştırın. Sırada hepsini bir araya getirmek kaldı.

Pişirme kağıdının üstüne 7’ye 12 cm’lik bir dikdörtgen oluşturacak şekilde kinoalı karışımın yarısını yayın. Üstüne hurma karamelini de yayıp, katılaşması için dondurucuda 30 dakika kadar dinlendirip, kalan kinoalı karışımı da üstüne yayın. Tekrardan katılaşması için dondurucuda yarım saat daha dinlendirin ve ayırdığınız çikolata sosunu üstüne ekleyin. Servis etmeden önce en az 1 saat daha dondurucuda dinlendirin. Afiyet olsun!

4 thoughts on “Vegan+GF: Loaded Choco Bites / Akışkan Dolgulu Çikolatalı Atıştırmalık

 1. Çok başarılı

  31 Tem 2020 Cum 22:02 tarihinde Vegan Peanut şunu yazdı:

  > veganpeanutblog posted: ” I recently started building a strong > relationship with puffed quinoa, it’s a serious matter, not that I need to > mention:) I was making sticky granola today with date caramel and that’s > when the idea occurred to me. I knew that it was going to be an a” >

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s