Arepa (Corn Cake) / Mısır Krebi

I dedicate this post to my sweet Venezuelan friend Karla whom shared this recipe with me. Arepa is a well-known South American street food loaded with cheese.

Last week when I found precooked corn meal in the supermarket, decided to give it a shot and try it at home. It turned out really well. It is easy, quick and budget friendly. I enjoyed having it with grated vegan cheese and garnish on the side.

Bu tarifi benimle paylaştığından, bu yazıyı çok sevdiğim dünyalar tatlısı Venezuellalı arkadaşım Karla’ya adıyorum. Arepa diye geçen mısır krepleri Güney Amerika’ya özgün sokak lezzetlerinden biri.

Geçen hafta markette dolaşırken gözüme önceden pişirilmiş mısır unu ilişince, alıp evde denemeye karar verdim. Bayağı da güzel oldu. Hem çok kolay, hızlı ve bütçe dostu bir tarif. Ben içine rende vegan peyniri ekleyip yanında garnitürlerle hüplettim.

INGREDIENTS (150Kcal per arepa) – for 4 arepas:

  • 1 cup pre-cooked corn meal
  • 1 1/4 cup hot water
  • 1/2 tsp salt
  • 1 tsp vegan butter or veg oil to fry

In a large mixing bowl add corn meal and salt and stir the water into dry mix. Cover the bowl and let it rest for 10-15 mins. Divide the mixture into 4 and give each of them a pancake shape. Heat the butter in a pan over mid high heat and fry until both sides of arepas are golden brown. Make a slit half way and stuff with vegan cheese (optional). Enjoy!

MALZEMELER (tanesi 150 kalori) – 4 adet arepa için:

  • 1 su bardağı önceden pişmiş mısır unu
  • 1 1/4 su bardağı sıcak su
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı vegan tereyağı veya sıvı yağ

Geniş bir karıştırma kabına mısır ununu ve tuzu ekleyin. Sıcak suyu eklerken, kuru karışımı yavaş yavaş karıştırın. Üzerini kapatıp, 10-15 dakika kadar dinlendirin. Hamuru 4 eşit parçaya bölüp, krep şekli verin. Orta yüksek ateşteki tavada yağı ısıtın ve arepaların iki tarafı da altın kahve rengini alana kadar kızartın. Arepaların bir tarafına bıçakla cep açarak içine vegan peynir doldurun (isteğe bağlı). Afiyet olsun!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s